Horolezecký klub Mladá Boleslav
Výpis článků Vyhledávání Přidat nový článek  

hosting poskytl
BeeInside
doménu poskytl
horolezci.cz
pro HKMB
vytvořil
Tomáš Cerha

Ortler II.

Zobrazení pro tisk Editovat článek

Blanka Herčíková, 20.1.2007

Severní stěnou za 48 hodin.

Rok 2006 pomalu odškrtává své poslední dny, hodiny i minuty… ale nám se ještě nechce udělat definitivní čáru před nastupující sedmičkou. A tak vyrážíme do hor. Není času na dlouhé přemýšlení, takže: oprášit blembák, nabrousit mačky a cepíny, přibalit šrouby a míříme směr Jižní Tyroly.

Cíl naší cesty je jasný - oblasti vévodící Ortler (3905m n.m.). Je pravda, že jeho známá Severní stěna se už jednou v tomto roce seznámila s chrabrými boleslavskými horolezci (Aťoušem a Sajfim), ale zážitky jsou natolik silné, že je prostě musím ventilovat…

Ortler - dominanta Jižních Tyrol

A teď k samotnému výstupu. Ze Soldy vyrážíme všichni účastníci naší miniexpedice (Učitel, Hýpa, Mlčoun a já) v pravé poledne směr Tabaretta Hütte (2556m n.m.). První metry nám s úlevou pomáhá zdolat lanovka. Tak trochu závidím lyžařům slunícím se na verandě baru K2… ale dost snění. Asi po hodině chůze to přijde. Konečně se nám otevře pohled na Severní stěnu. Srdce bije rychleji a není to jen nadmořskou výškou. Studený pot mi připomíná, že strach je pocit, který se u mě na nějakou dobu zabydlí… Těchto 1200 metrů skal, sněhu a ledu v nás celkem oprávněně vzbuzuje respekt… Bohužel u našich oddílových kolegů je respekt natolik velký, že se rozhodují pro změnu plánu. Mlčoun je ale neoblomný…

Severní stěna v celé své kráse

Winterraum na Tabarretě nám skýtá celkem útulné útočiště, krom dvou kamarádů z Brna jsem tu jediní, takže se sem s veškerým komfortem pohodlně poskládáme. Ráno, respektive přesně o půlnoci, nás budí brněnský budík. Chlapci to se vstáváním trochu přestřelili, ale vyrušení, už z tak dost neklidného spánku, se zaspat nedalo. Takže asi okolo 1 hodiny ranní vyrážíme „nalehko“ vstříc stěně ve stopách našich kolegů…

Západ slunce na Tabarettě Polívčička jako od maminky...

Klobouk dolů před jejich výkonem, prošlápli nám celý nástup. I při nekonečném stoupání již o mnoho příjemnějším firnem křižujeme za svitu čelovek jejich stopy. Předháníme je až na prvním ledovém poli (sklon tak do 60°), které s Mlčounem sólujeme. Já teda asi hlavně díky tomu, že sluníčko ještě nevykouklo, a že pod sebou místo nekonečné propasti vidím jen černou tmu.

Trochu jednotvárný nástup

Když dolézáme ke druhému ledovému poli (sklon tak do 80°), začíná pomalu svítat. Nádhera, slova jsou tu zbytečná. Navazujeme se, Mlčoun zavrtává první šrouby. V tuto chvíli je mi jasný, že bivak ve stěně dnes nehrozí, uff!!! Jsme v poslední části stěny a svítá… Jistíme asi pět dýlek a jsme na vrcholovém hřebeni.

Svítání aneb špetka romantiky ve stěně Pocta qvarkům Chrochty, chrochty - není co dodat Nejtěžší dýlka

Přesně ve 12 hodin si podáváme ruce na vrcholu a užíváme si sluníčka, výhledů a čokolády. Tep se dostává do normálu. Pocit strachu, střídá pocit krásného hřejivého štěstí… Nacházím všechny odpovědi na otázky: Proč…???

Pár metrů na vrchol Kochačka Vrcholové foto

Ale nikdy neříkej hop… teď nás čeká neméně náročný sestup normálou zpátky na Tabarettu. Očividně tu před námi dlouho nikdo nebyl, takže sestup pro změnu prošlapáváme brńákům my. Proplétat se mezi hrůzně vypadajícími séraky není žádná legrace a sestupový hřebínek nám připravuje nejednu krušnou chvilku. Taktéž po 11 hodinovém výstupu nehýříme zrovna energií a jsme tedy rádi, že se ještě před setměním přibližujeme na Payer-Hütte (3029m n. m.).

Prosincová idylka Pozvolný sestup Payer-Hütte (3029m n. m.)

Sláva winterraumům, venku je v závětří – 11, ale nás hřeje pocit z vydařeného dne a péřová duchna, kterou tu nějaký dobrák zanechal pro zesláblé pocestné… Ráno nikam nespěcháme, v klídku uvaříme a čeká nás ještě asi 3 hodinový sestup k lanovce. Naposledy se loučíme pohledem se Severní stěnou, kterou pánové Ertl a Schmidt prostoupili již v červnu roku 1931!!! Všechna čest, pánové!!! Cestou dolů na lanovce slyšíme zvony italského kostelíku odbíjet poledne, takže to bychom měli – Ortler za 48 hodin.

Solda
Diskuse Počet příspěvků: 1 Zobrazit diskusi Přidat komentář
Nejaktuálnější zprávy
4.7.2018 10:17 (Pavol Sajgalik)
Spolulezeni
2.5.2017 22:00 (Miláno)
Máj v Sasku
Nejnovější články
Nejčtenější články
Srub na Aljašce
14058 přečtení
Aljaška 2001
3450 přečtení
Do knihovny přibylo
Sumarizace
Zpravodaj: celkem 123 zpráv
nejaktivnější: Miláno (52)
Články: celkem 91 článků
nejaktivnější: Miláno (14)
Knihovna: celkem 119 titulů
nejaktivnější: Pája (kat) (43)