Horolezecký klub Mladá Boleslav
Výpis článků Vyhledávání Přidat nový článek  

hosting poskytl
BeeInside
doménu poskytl
horolezci.cz
pro HKMB
vytvořil
Tomáš Cerha

Chytni se skoby!

Zobrazení pro tisk Editovat článek

Joskin, 29.11.2007

Zpráva o jednom „ne“zdařeném výstupu v Moravském krasu. Trošku recesivně pojatá :o).

1/2

„Ahoj, já sem Joskin, a přišel jsem se tě chytnout“. Říkám slečně skobě a čekám s připraveným žebříčkem co jako ona na to.

„Co, co, to říká každej, jenom nepočítej, že ti budu dávat nějaký záruky.“

„Dávat, nedávat vo to mi nejde hlavně když podržíš a neucukneš.“

„Když nedáš ty, bude jiná.“ A už se sápu po další. Tahle slečna má masivní popředí do tvaru U – snad si budeme rozumět. Cvakám další žebříček a hned se sápu po další skobě - ááá panáček je nýtek, tak tady bude přátelství zaručeno…

Pomalu nabírám výšku, kvůli značné převislosti už na můj štand ze dvou frendů a jednoho vklíněnce není vidět. Ale proč se ohlížet dozadu, směle vpřed, vzhůru k šikmé zakládací spáře, tam začne to pravé dobrodružství. Přede mnou směr do spáry vytyčují 3 jasné skoby, pravda trošku přestárlé, oka mají zbarvené pěkně rzí, ale jsou tu. Ale co to mezi nimi hrdě trůní panáček šedivý borhák.

„No a co jsem tady sice nový, ale jsem nejsilnější ze všech a šikmo pode mnou a nade mnou mám svoje kamarády.“

„Ale na mě kamaráde zapomeň“ Sděluje mi tu novinu, já jsem tady pro lezce volného stylu a né pro tebe a tvoje žebříčky.

„No co, jednou si tady tak budeš držet a basta.“ „Kolik lidí přes tebe zkoušelo přelíst kromě Stoupy?“

„No?“

„Nikdo“ „No to jsem si moh myslet.“ Díky borháku míjím šikmou spáru a natahuju se do další skoby. Koukám do šikmé spáry, která zeje prázdnotou. A to si s oblibou brala friendy, hlavně ty vetší kusy... No dneska z toho bohužel nic nebude… Míjí půlhodinka, co jsem v cestě a já už vidím první štand. Ještě fajnový traverz s dlouhými nápřahy mezi skobami a už jsem tam. Dávám lano na fix a už se šinu dolu pro repete, tentokrát s jůmarem, pravým a levým, aby se to nepletlo. Dole na zemi chystám ještě batoh na vytažení a kontroluju čas – necelá hodina a bude se stmívat. To bych měl dát. Na cestě mezi prvním a druhým štandem potkávám jenom samé skoby. Už mě to lezení po skobách začíná pomalu nudit, chtělo by to něco na zpestření večera. Dívám se do třetí délky, ale do výhledu se mi pomalu šeří. No uvidíme. Jedu dolů a od druhého štandu se rozhoduji nechat si natažený fix, to proto abych se přes noc cítil obzvláště bezpečně. Rozsvěcuji čelovku a tahám batoh se spaním a zbylým matrošem. Všechno si úhledně věsím okolo sebe, aby mi nebylo v noci smutno. Nakonec rozbaluju hřeb dnešního večera podlouhlou hamaku s vyvázáním do jednoho bodu. Hmm půl sedmé, a co s načatým večerem? Viset v sedáku s nohama ve smyčkách už mě nebaví a tak si lehnu do hamaky.

2/2

A v tý hamace jsem přátelé strávil celých dvanáct hodin. Nádherný čas pro vlastní rozjímání. Vřele doporučuju. S toužebně vyčkávaným svítáním jsem začal vše balit a rušit. Zrušení fixu a zabalení mi trvalo celou hodinu a půl. A vy se určitě ptáte, co bylo s třetí délkou? Mysteriózní třetí délka se už moc neleze, není úplně vystrojená a odlezy od skob jsou trošku delší než je délka žebříčku. Lezl jsem to jednom jednou a vrátím se sem jenom s parťákem.

S jakým?

Můžeš jím být, třeba právě ty.

Hákuvka Styx v masívu Rorejsů v Moravském krasu.

Při cestě nahoru na parkoviště nad Macochou se dozvídám novinu. Moji Berušku postavenou na parkovišti, zajistila Policie a já jsem prej sebevražedný skokan do Macochy, alespoň si to myslela paní ze stánku. Když tam Berda zůstala stát přes noc. Vše naštěstí vysvětluje vlekař od lanovky. To byl jenom horolezec, von tady spal…

A pak že hákování je nuda … Happy climbing Joskin :o).

Diskuse Počet příspěvků: 0 Přidat komentář
Nejaktuálnější zprávy
4.7.2018 10:17 (Pavol Sajgalik)
Spolulezeni
2.5.2017 22:00 (Miláno)
Máj v Sasku
Nejnovější články
Nejčtenější články
Srub na Aljašce
14092 přečtení
Aljaška 2001
3461 přečtení
Do knihovny přibylo
Sumarizace
Zpravodaj: celkem 123 zpráv
nejaktivnější: Miláno (52)
Články: celkem 91 článků
nejaktivnější: Miláno (14)
Knihovna: celkem 119 titulů
nejaktivnější: Pája (kat) (43)