Horolezecký klub Mladá Boleslav
Výpis článků Vyhledávání Přidat nový článek  

hosting poskytl
BeeInside
doménu poskytl
horolezci.cz
pro HKMB
vytvořil
Tomáš Cerha

Novinky v oblasti bezpečnosti

Zobrazení pro tisk Editovat článek

Bigfoot, 15.6.2007

Pokusím se vám přiblížit jednu novinku z oblasti metodiky bezpečnosti v horolezectví.

Kdo ještě nezná nový bezpečnostní uzel zvaný trojzubec, měl by si své teoretické znalosti rychle doplnit.

Tento uzel je zejména vhodný při lezení s rizikem pádu s vysokým pádovým faktorem. Princip spočívá ve zvýšení efektivní délky lana využité k pohlcení pádové energie. Podle nezávislých měření může pečlivě uvázaný trojzubec pohltit až 37% rázové energie pádu a jeho účinnost je přímo úměrná velikosti pádového faktoru.

Příklad správně uvázaného trojzubcového uzlu viz následující obrázek (kliknutím možno zvětšit):

Nový bezpečnostní uzel v praxi

S běžným lanem je vázání tohoto uzlu technicky poměrně náročné – prvolezec ještě před odlezením od štandu dělá otočky tak dlouho, dokud se mu do uzlu nepodaří nabrat alespoň tři až čtyři metry lana. V závislosti na tuhosti a průměru lana to bývá něco 20ti a 30ti otočkami. Mezi jednotlivými otočkami je dobré dělat přestávky, jinak hrozí ztráta rovnováhy. V praxi se nejlépe osvědčil postup, který je v originální literatuře nazýván „Five & five“, tj. pět otoček a pět sekund přestávka.

Zásadním převratem při vázání trojzubcového uzlu jsou ovšem nová lana Tendon od firmy Lanex. Díky speciální konstrukci opletu je bezpečnostní uzel vázán automaticky při dobírání lana prvolezcem. Druholezec, který doleze ke štandu, tak má již trojzubec uvázán bez jakékoliv další námahy a ve chvíli, kdy vyráží do další lanové délky jako prvolezec, se nemusí obávat vysokého pádového faktoru, který právě ve chvíli odlézání od štandu hrozí. Bezpečnost pohybu v horách se tím opět díky novým technologiím posouvá o krok kupředu.


Autor článku nezodpovídá za škody na majetku nebo na zdraví vzniklé použitím zde uvedených informací. Čtenář provádí horolezeckou činnost na vlastní nebezpečí.

Diskuse Počet příspěvků: 4 Zobrazit diskusi Přidat komentář
Nejaktuálnější zprávy
Nejnovější články
Nejčtenější články
Srub na Aljašce
14145 přečtení
Aljaška 2001
3491 přečtení
Do knihovny přibylo
Sumarizace
Zpravodaj: celkem 127 zpráv
nejaktivnější: Miláno (52)
Články: celkem 91 článků
nejaktivnější: Miláno (14)
Knihovna: celkem 119 titulů
nejaktivnější: Pája (kat) (43)